Wieńczysław Pyrzanowski

  • z prof. L. MaciÄ…giem

    z prof. L. MaciÄ…giem

Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i ostatnim dyplomantem prof. Ludwika Maciąga. Od ponad 25 lat mieszka i tworzy w Wesołej - dzielnicy m.st. Warszawy. Uprawia głównie malarstwo olejne, a wiodącym tematem jego obrazów jest pejzaż mazowiecki. Maluje także portrety i akty, fascynują go konie i jeźdźcy w historycznych mundurach, zwłaszcza z okresu I i II Rzeczypospolitej. Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów malarskich. Z tych wędrówek po kraju przenosi na płótna wiele ciekawych postaci, zjawisk oraz pejzaży; od rolnika pracującego w polu z koniem zaprzęgniętym do pługa poprzez łodzie przycumowane do brzegu rzeki po konie pasące się na łąkach czy krajobrazy w różnych porach roku. Artysta w sposób niezwykle subtelny zatrzymuje na płótnie atmosferę polskiego krajobrazu i przemijającego czasu.

Autor i współautor kilku znakomitych murali o tematyce patriotycznej (np. Mural Niepodległości w Wesołej). Pod kierunkiem Wieńczysława Pyrzanowskiego w Długosiodle (niedaleko Wyszkowa) stworzono wieloczęściowy mural przestawiający zarówno sceny z życia na wsi (m.in. przygotowanie kapusty do kiszenia w beczkach, pranie nad potokiem, prace przy żniwach, grzybobranie) jak i historię okolicy.

Pracuje z młodzieżą – przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom sztuki i kandydatom na studia plastyczne. W latach 1993–1996 był nauczycielem plastyki w jednym z warszawskich liceów. Przez kilka lat prowadził zajęcia malarskie z wyszkowską młodzieżą w Domu Kultury Hutnik

Wieńczysław realizuje zamówienia związane z tematami religijnymi (m.in. wielkoformatowy portret św. Jana Pawła II do bazyliki w Licheniu, portret św. Faustyny Kowalskiej w parafii księży Marianów na warszawskim Marymoncie, obrazy do kościoła ss. Anuncjatek w Grąblinie). Wiosną 2016 r. namalował obraz kanonizacyjny św. Stanisława Papczyńskiego, którego papież Franciszek ogłosił świętym Kościoła katolickiego w dniu 5 czerwca tego samego roku. Kopie obrazu kanonizacyjnego zostały z tej okazji przekazane przez generała Zakonu Marianów papieżowi Franciszkowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. W lipcu 2018 r. rozpoczął malowanie obrazu przedstawiającego obronę Niemczy w 1017 roku, o wymiarach 8 x 3 metra. Obraz będzie głównym eksponatem powstającego w tym mieście muzeum.

Wystawia w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów: 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Sejmie RP, a także w Ministerstwie Obrony Republiki Francuskiej i Ministerstwie Obrony Królestwa Belgii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Brazylii, Danii, Niemczech, Rwandzie i USA.

Powered by Qiuck.CMS